>Koçun heyheyleri

>

Güneş koç burcuna girdiğinde, yani 21 Mart’ta mevsim ilkbahardır. İnsan şaşırır. İlkbahar insanı hep şaşırtmıştır. … Sabah sisleri artık ikindilere kalmaz. Toprak ısınır. Hayvanlar dışarı salınır. Koç derhal sürünün başına geçer. Koyunlar kıs kıs güler. Koç bunları hiç fark etmeden kaptırır gider. Koç ateş burcudur.

Koç haliyle bütün koyunların kendisine ait olduğuna inanır. Yanılmaktadır. Koyunlar çobana aittir.

…Koç kimilerine göre fevri, kimilerine göreyse saldırgandır. …Koç kafasını öne eğer. Koç kafasını çok sık öne eğer. Hala düşünmekte mi yoksa çoktan saldırıya mı geçti anlaşılmaz. Çıkışları iyidir ama bitişleri vasattır. Sonuna kadar doğru çizgide kaldığı pek görülmemiştir. Çıkışları o kadar sever ki, rahatlıkla başka bir yöne de gidebilir.

Koç açık kapıları zorlayan şuursuzlardan değildir: Koç sadece kapalı kapıları zorlar.

…Koç dünyaya cepheden yaklaşır. Şair “dik kafalı” deyimini koçu dikkatle gözlemledikten sonra icat etmiştir.

…Koç Zodyak’taki ilk burçtur. Güneşin çizdiği dairenin ilk otuz derecelik diliminde, birinci evde oturur. Şu sıralar bu eve balık adı verilen takımyıldızı denk düşmektedir. Yerküre eksenindeki kaymadan dolayı koç takımyıldızı kendi yerine yirmi dört bin yıl sonra oturacaktır. Koç bunu hiç iplemez. O bir tek Mars’tan emir alır. Bu kızıl gezegen, koçun koruyucusudur.

…Koçun becerikli ellerinin özellikle kılıç, balta, bisturi ve demirci körüğünü pek ustaca kullandığı söylenir. İnsan bu kadar beceriklilik ve keskinlik karşısında kolayca aldanabilir. Koç bazen kuzu gibi uysaldır. Kendini feda etmenin ne olduğunu iyi bilir.

… Koç sezgili ve hazırcevaptır.

Eğer adınız Marlon Brando, Bismarck, Goya, Casanova, Nikita Kruşçev ya da Van Gogh ise, meşhur bir koç olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Eğer adınız Charles Baudelaire, Charles Chaplin ise meşhur bir Satürn koçu (engellenmiş koç) olabilirsiniz. (Engellenmiş koçların dörtte üçünün adı Charles’tır)

Terazinin Hüznü ve Diğer Burçlar
Jacques A. Bertrand

24 thoughts on “>Koçun heyheyleri

 1. >neolitik canım,bak ismimi duyunca koşa koşa geldim. de, sen niye koçu araya sıkıştırdın? sıradan gitmiyor muyuz? özel bir sebebi mi var (meraklı koç, heryere ve herşeye burnunu sokar)?bu jacques amca yazmış birşeyler tabi ama yükseleni yengeç, ay balıkta bir koç kadını ne yer, ne içer, kimlerle gezer, n’olacak bu kadının hâli? kolaysa bunu söylesin de görelim. yaaa, onun kadar ben de biliyorum ama söylemiyorum (ukalâ çok, ukalâlığı da bilerek yapar). :P

 2. >candancım, meraklı koçum ;)zaten zodyakın sırasından ziyade arkadasların istekleri üzerinden gidiyor sıralama. akrep’le başladım, sonra sabırsızlıkla beklenen elif’in bebişi ikizler ya, onu yazdım, sonra da peri’ye bir kıyak (sana da yapmışım bak ;)olsun dedim koçu yazdım. şimdi elif oğlak ya onu koydum sıraya. sen de dersen “bir de şunu yaz” onu da oğlağın arkasına eklerim heman :)neothe gönüllü astrolok

 3. >Neo’cum,Tamamen doğru bu “koç” kısmı da.Ah, şu kitabı bulup alıp, rehber yapayım kendime de, sanki bir işe yarayacak. :)The Gönüllü Astrolok’dan istekte bulunuyorum:”Vazife Müdrik Oğlak” kardeşten sonra bi şaşkın seyyah “yay”a el atınız. =))

 4. >candanım, yükselenim,valla bu gönüllü astrolok, yükselen, balık vs işlerinden çakmıyor pek. jacques amca desen işe daha çok entelektüel açıdan bakmış görüldüğü üzere (ressamlar, yazarlar felan). ama yengec demissin, balık demissin ki bu arkadasların işlerinin her açıdan zor olduğunu cümle zodyak alemi bilir ehehe :)

 5. >ben de ben de:) teraziye sıra ne zaman gelir?bu arada, kitabı kabalcıdan istettim, getirecekler:) ama olsun. senin seçkinden okumak hoş olurdu.iyi günler…

 6. >elektra, tamamdır, oğlak, yay, terazi diye gidiyor sıralama. demek kitabı istettin, eyvah diyorum, neden dersen akrep burcu için yazdığı bir sürü kötü şeyi yazmadıydım ben. okursun artık :)

 7. >Ay, gidip gelip şu “Koç dünyaya cepheden yaklaşır. Şair “dik kafalı” deyimini koçu dikkatle gözlemledikten sonra icat etmiştir.” bölümünü okuyup gülüyorum, tam isabet.Hah, Elektra da terazi ile sıraya girdi ki, kendisi yükselenim olduğundan merakımı celbeder, çok iyi olur.:)

 8. >ya bu zodyak istek listesiyle alakasız bir şey söyliycem ama van gogh’un bu resmi “koçun heyheyleri” başlığı altına cuk oturmadı mı? van gogh amca böyle bi heyheylenip kesip atmış kulagı, sonra da süklüm püklüm oturup resmini yapmış. tamam acıklı bir hikaye ama yine de başlık ve resme bakıp kıs kıs gülmekten alamiyorum kendimi ;)neothe hain astrolok

 9. >”Koç dünyaya cepheden yaklaşır. Şair “dik kafalı” deyimini koçu dikkatle gözlemledikten sonra icat etmiştir.” bölümünü okuyup gülüyorum. [E.K.]veee”tamam acıklı bir hikaye ama yine de başlık ve resme bakıp kıs kıs gülmekten alamiyorum kendimi ;) [N.H.]yorumlarıza bi tos yapıcam şimdi ama. ne gulüyonuz kardişiiim?! allaalaaa… :Pcandan the enbiözhaskoç

 10. >Haklısın cuk oturmuş.Ben elektrayı çok severim. Kesinliklikle terazi önce ele alınmalı. Yoksa benimle asla alakası yok elektra için :P

 11. >şimdi candan’ın tos tos larından korkmasaydım, evet evet resim cuk olmuş derdim ama, demem:)ceylin, burçdaşım, sabırlı olup sıramızı beklesek iyi olur. koçlar, oğlaklar, vallahi hepsi tos yapacak türden.neolitik hanım bizi çok bekletmez zaten sanırım:)sevgiler…

 12. >Elektra,valla de, ne diyeceksen.. resim bence de cuk oturmuş. hattâ oturtulmuş Neo The Astrolok Hanım tarafından. :P ah bu akrepler yok muuu.. ah ah! annem de hep böyle yapar. ben mevzuya uyanana kadar kulağı kesip atmış, resmini de yapmaya başlamış olurum. sanki haklı çıkmak gibi bir zorunlulukları var. gıcık! :)

 13. >kızlar, endişeye mahal yok, yarın anne olacak elif’in burcu oğlak, o yüzden onu hemen sayfaya koydum, yay ve terazi de sırada. cumaya kadar koymuş olurum diye tahmin ediyorum. burc yazilarinin reytingi epey yüksek oluyor yaw, en iyisi kitap bitince ben bu işe sahte burc yazılarıyla devam edeyim ehehe :)neothe uyanık astrolok

 14. >Merhaba…Hıım, ailem bana “kuzu gibi olasın diye doğunca seni kuzu postuna da sarmıştık ama???” derlerdi hep te; bende:”yanlışlıkla keçi postu olmasın o? ” derdim.Meğer şair bile bizi gözlemledikten sonra dikkafalıyı icad etmiş he.:) Vay,ailem ne yapsa boşmuş.Ama yapmışlar yapacaklarını göbek adımı Charles koyuvermişler.:( Maalesef.:( NOt: doğum günüm 26 mart; yılın eeeeen güzeel günü.:) Yükselenim paluk imiş. Ama ondan bende hiç anlamam. Ve teşekkür ederim güzel bilgiler için.:)

 15. >Neolitik Hanim hanim,Walla burclara inanmam ama tedbiren okurum –nazar meselesinde oldugu uzere..Ikizler, Koc, Oglak iyi geldi.. Madem dinleyici istekleri aliyorsunuz, Aslan ve Kova burclarina da bir el atar misiniz mumkunse..Yani, demem o ki, sevabiniza artik, cok yardimci olmus olursunuz.. :)

 16. >yagmur damlasi hoşgeldiniz, cok fazla koc tanıdıgım yok ama ben de dikbaslı olduklarını duyardım hep. ablam balık burcudur, bu burcu yakinen bilirim, pek sulugöz olurlar kendileri.. balık ve kalan burclari da vakit buldukca ekleyecegim sayfaya. sevgiler

 17. >ooo müzmin bey, siz de hoşgeldiniz :)demek “ikizler, koc, oglak iyi geldi”, ama akrepten bahis yok, öyle olsun bakalım :) latife ediyorum efendim, aslan ve kovayi da listeye ekledim. en kısa zamanda sayfaya koyarım.

 18. >Neolitik the Burçların [Hanım]efendisi,Dinleyici isteklerine bir erkek olarak nasıl dahil olsam diye düşünürken muzmin Bey’in sıra kapmış olduğunu gördüm! Evek efenim, ben de BAŞAK burcunu reca ediyorumdur. Fekat, bu burçlar sanırsam kadınlara ve erkeklere göre değişen özelliklere sahiptir. Yalnızca yükselen falan giriyor değil yani işin içine. Yanılıyor muyum İmeldacan hanımcığım?

 19. >metin bey,demek başak burcu diyorsunuz, hemmen ekledim listeye. kitapta jaques amca neler demis bilemiyciim ama başaklar için pimbirikli ve titiz olur derler. yükselen burc işleri ve kadın ya da erkek olmak da etkiliyordur tabiy ama ben o konulara pek vakıf degilim. candan hanımcıgım bilebilir dediginiz gibi.

 20. >ah ah ah Metin Beyciim.. ne diyorsunuz.. bir tek cinsiyetle kalsa keşke.. doğum yeri, büyüdüğü ortam, küçükken sopa yiyip yimediği, köpek tarafından ısırılıp ısırılmadığı, yükseleni, alçalanı, ayı, 5. evi, ayakucu felân ohooo say say bitmez bunlar…imeldacan size kurbaaan olsun! ah daha neler anlatıcam da bu jaques amca’nın ekmeğinnen oynamıyım diyorum.:P

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s