>"dünyanın şefkatli ve ılık tarafları…"

>

yaz serin bir başlangıç yaptı şu son yağmurlarla, iyi de oldu belki. zira sıcaktan şikayet edeceğimiz günler yakındır. son birkaç yaz pek parlak değildi benim için, karışık şeylerle geçti kişisel tarihime, o yüzden yazlardan korkar oldum. bu yazın sakin, eğlenceli ve ılık geçmesini diliyorum. bu vesileyle de “blogumuzun resmi şairi” birhan keskin’in memleketi kırklareli’ni anlattığı minik bir röportajı bloga koymak isabetli olur dedim. 


hepimiz için güzel bir yaz olsun…

*****

Birhan Keskin’in Kırklareli’si / Skylife Haziran 2010
Altın Portakal şiir ödüllü şair Birhan Keskin’e, “Bana dünyanın şefkatli ve ılık taraflarını hatırlatır” dediği memleketi Kırklareli’ni sorduk.
Zihninizdeki Kırklareli fotoğrafında neler var?
Ayçiçeği tarlaları, yerel söyleyişimizle ‘gündöndü’ tarlaları. Sonra köyümdeki ‘kuzgun kaya’. Köye gittiğimde o kayanın üstüne oturup oranın rüzgârıyla dalgalanmak, oradan aşağılara, zar zor hatırladığım bir çocukluğa bakmak. Çocuk aklımdaki o devasa ormanlar, şimdi nereye gizlendiler bilmiyorum! Merkezdeki o kapalı çarşı. Dünyanın en küçük kapalı çarşısı! Adımınızı atarsınız bitiverir, öylesine küçük. Ve tabii Kırklareli’nin ışıklı, huzur veren geniş gönüllü insanları. En acı türküsünü bile neşeli bir ritim ile tutuşturan o güzel insanlar.
Yörenin doğasında ilham veren bir taraf var mı?
Kırklareli’nin ve Trakya’nın ‘açık’ havası, uzayan gündöndü tarlaları, akşamları üstüne bastığınız toprakların düzlüğü ile birleştiğinde gökyüzünün gerçek bir kubbeye dönüşmesi bana dünyanın şefkatli ve ılık taraflarını hatırlatır ve müthiş bir şiirin içindeymişim gibi hissederim.
Çocukluğunuz ve Kırklareli. Neler hatırlıyorsunuz?
Üzüm bağları, bodur üzüm kütüklerinden sarkan o koyu ve isli üzüm salkımları, uzayan –sanki evden çok uzak kalan tarlalar. Hasat vakti işler görülürken bir ağacın altındaki serin çocukluk uykuları. Bir de düvene binip at düveni döndürdükçe ve ben döndükçe altımda fışırdayan olgun ekinlerin sesiyle edindiğim o çocuk sermestliği.
Kırklareli’ne gidecek olanlara neler önerirsiniz?
Kırklareli’nin merkezi çok küçük. Ama yine de birkaç mahallesinin arasına dalmak güzel gelebilir. Kırklar ve Yayla mahalleleri mesela. Çevre ilçelere, ama özellikle de İğneada tarafına doğru yol almalarını öneririm.

not: “gündöndü” fotoğrafı flickr‘dan…

2 thoughts on “>"dünyanın şefkatli ve ılık tarafları…"

  1. >ekmekciğim,iyi bir yaz temennime katıldığın için çok teşekkürler. vişne reçeli maceralarını iştahla izliyorum, ben de çilek reçeline hevesleniyorum ama bakalım…sevgiler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s