>Bir göl hikâyesi…

>

Evimize yakın bir göl vardı, görmeni isterdim. Yüzerdik, balık avlardık. Özlüyorum o gölü, 
gerçekten… 
Ne oldu ki göle? Kurudu mu?
Hayır, daha kötü bir şey oldu. Geçen Kasım, bir ördek sürüsü gölün ortasına inmişti, 40-50 kadar ördek vardı. Sonra tuhaf bir şey oldu. Sıcaklık aniden düştü ve bütün göl dondu… Her şey üç saniye içinde oldu!
Zavallı ördekler! Öldüler mi?
-Hayır, hep birlikte havalandılar ve gölü de yanlarında götürdüler. Göl şimdilerde Georgia taraflarında bir yerlerdeymiş.


Kızarmış Yeşil Domatesler’i izlediyseniz, yukarıdaki hikayeyi de hatırlamışsınızdır belki… Genç yaşta arkadaş olan ve hayatları boyunca arkadaşlıklarını sürdüren Idgie ve Ruth’un hikayesini anlatan bu filmi çok severim. Göl ve ördekler hikayesi de ne zaman hatırlasam gülümsetir beni. Filmde hikaye birkaç kez geçiyor diye kalmış aklımda, senaryosunu buldum, yanılmamışım. İzlemediyseniz bir fırsat yaratıp izleyin derim, şu güneşli Kasım günlerinde iyi gider. (Kızarmış yeşil domates nasıl olur hiçbir fikrim yok bu arada, ekmekçi kız sen anlarsın yemek işlerinden, ne diyosun?)
Advertisements

6 thoughts on “>Bir göl hikâyesi…

  1. >Adımı ünlediğinizi duydum, Pera Müzesi'nden koptum geldim ve hemen cevap veriyorum efendim.:))Filmi ve filmin adını çok severim ve seyrettiğimden beri, yeşil domates kızartması nasıl bişeydir diye merak ederim. Ederdim demeliyim, çünkü Oya hanım sayesinde öğrendim. bknz:http://kedilimutfaklar.blogspot.com/2010/07/kzarms-yesil-domatesler.htmlBu arada, "göl uçtu gitti ördeklerle" anektodu hatırımda kalmamış. Çok hoşmuş! Şimdi filmi iyi duygularla anmamın bir nedeni daha olacak.:))

  2. >ekmekçi kız,aa dogru bak, ben de simdi hatırladım, oya hanım bir ara hep yeşil domatesli yemekler yapıyordu, o zaman görmüştüm ama sonra unuttum gitti tabiy. filmin en sevdiğim sahnelerinden biri bu göl hikayesi, şimdi yazınca yine izlesem ya diye düşündüm. …aslı h,al benden de o kadar, denizin yeri ayrı tabiy ama ben de göl olayına bayılıyorum, denizden farklı bir yeri var gönlümde. sınırlı ama bi yandan da daha gizemli, huzurlu.. göl kıyısında bir tatil yapsak ne güzel olur. deli doktoruna sor hakkaten, göl sevmenin literatürde yeri var mıymış bakalım :)

  3. >deli doktorum çocukluğumla uğraşıyor :D ama yarı psikanalist arkadaşınız hayvana göre göl daha bir güven veriyor biz korkaklara. deniz malum ucu açık, bizi alıp götürebilecek bir şey. asosyaller için sokak gibi. göl ise dört bir yanı kapalı, sıcak, güvenli. asosyaller için ev gibi.

  4. >ekmekçi kız,doğum günü dileklerime bunu da ekleyeyim, göl kenarında tatil, birlikte :)…aslı h,e tabiy, çocukluktan başlamak olayın şanındandır bi kere. deniz – sokak / göl – ev benzetmesine bayıldım, bence de kesin öyle.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s