>"anlatmak hemen her zaman bir armağandır"*

>

İnsan asla hiçbir şey anlatmamalı, bilgi de vermemeli, hikâye de aktarmamalı, hiç var olmamış, yeryüzüne ayak basmamış, dünyayı dolaşmamış ya da bu dünyadan geçmiş ama tek gözü kör, kararsız unutuşa gömülerek yarı yarıya kurtulmuş varlıkları da insanlara hatırlatmamalı. Anlatmak hemen her zaman bir armağandır, anlatılan hikâye zehir taşısa ve saçsa bile; aynı zamanda bir bağdır, güven duymaktır; er veya geç ihanete uğramayan güven ise nadirdir; dolanıp düğümlenmeyen, sonunda sıktığı için bıçak ya da jiletle kesilmesi gerekmeyen bağ da nadirdir. 

metis’ten yeni çıkmış bir kitaptan bu alıntı… ispanyol yazar javier maras’ın “yarınki yüzün” üçlemesinden, okumadan kitap önermek riskli iştir ama olsun. hem anlatmak armağandır demiş ya, bu ara hiç armağan verecek bir ruh halim de yok, denk düştü. 

* Yarınki Yüzün – Cilt 1, Ateş ve Mızrak / Javier Marias – Metis Yayınları

**Fotoğraf Flickr‘dan

Advertisements

4 thoughts on “>"anlatmak hemen her zaman bir armağandır"*

  1. >hafif abicim :)ben de şu kitabı gördüğümden beri elimdeki kitaptan soğudum, bir an önce bunu almak ve okumak istiyorum. kitap yarım bırakmamak gibi saçma bir takıntı bi yandan, bi yandan hayat kısa al oku işte diy mi? bakalım, yarın alır başlarım belki.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s