>"soğuk"

>

geç yatıp geç kalkınca gün öldü say… bakkalda günlük süt kalmamış, sütü alan üsküdar’ı geçmiş, sen uyu neolitik hanım! gazeteler de eksik, olanlardan getirsinler, bi de elma. şu yeşil olanlardan. bitirmen gereken uzun bir iş var, dün aylaklık etmesen iyiydi. 

hepten şiddet envanteri gibi çıkmaya başlayan gazetelerle pazar mesaisi.. ” bana bir iyi haber verin dünyayı yerinden oynatayım!”sevdiğin şair şavkar altınel erdal öz edebiyat ödülü almış, “türk edebiyatının derin yeraltı ırmaklarından” diyor altınel için, hoş. “istediği kadar sık yazabilen biri değilim (aynı sen neo). Yazdığım bir şeyin iyi olduğunu düşünmem ise daha da seyrek gerçekleşen bir şey.” boşuna sevmiyorsun bu adamı, bak. 

şu bungun, geç başlayan, soğuk pazar gününe bir şavkar altınel şiiri kadar denk düşen ne olabilir? 

Soğuk
Ellerim ceplerimde,
soluğum buğulanarak 
patikaya tırmanıp
oturuyorum doruktaki 
güçlükle seçilen banka.

Öylesine erken ki vakit
aşağıda her şey
kül rengi daha vadide.
Sonra, yavaşça belirmesi gibi
banyo edilen bir fotoğrafın,
kesinlik kazanmaya 
başlıyor biçimler
ve renk sızıyor manzaraya;
neredeyse yeşilleniyor çayırlar,
ağarıyor uyuyan evlerin yüzleri,
bir hayvan haykırıyor
uzaktaki koruda,
kırağıyla örtülü
kıvrımları tarlaların
yerlerini alıyor tek tek
ve geri geliyor dünya
bitmeyen soğuğun içinden.
Şavkar Altınel
Advertisements

9 thoughts on “>"soğuk"

  1. >metin üstündağ'ı izliyor musun radikal de? geçen günkü karikatüründe, tv nin karşısında adam sevgilisine, "bundan sonraki operasyon senin şansına, sevgilim," diyordu:) birkaç gündür okumuyorum gazeteleri. merak da etmiyorum, işin doğrusu. mor yakışmış sana, neocum. ama birkaç güne kalmaz sen bunu değiştirip geçen yıl ki gibi capcanlı sarı ile neşelenirsin, gibi bir his var içimde:)şavkar altinel, okuduğum bir şair değil. senin sevdiğini biliyorum. bu şiir güzel. dün, okuduğum kitabın kahramanı böyle bir manzarada ama bir bahar gününde oturdu bir banka ve benzer bir manzaraya baktı. o da güzeldi.öpüyorum. sevgiler.

  2. >en güzeli okumamak belki.. yapamıyorum lakin. mor benim rengimdir, çoğu zaman inkar içindeyim ama bu böyledir ne zamandır. sarı iyidir bi yandan da, bakalım. biliyorum şavkar altınel'e ısınamadın sen, ama bir sürprizim var sana. conrad üzerine şiir yazmış kaç türk şairi sayabilirsin, hmm?

  3. >ekmekçi kız,ben de sevdim :) bahar geldi diye erkenden uçuk mavi falan seçmiştim, bu iyi oldu. güzel diyil mi? pek bilinmiyor sanki, ödül vesilesiyle daha çok insan haberdar olur belki. …peri,evet, ben de aynen öyle düşünmüştüm :) fotoğraf yakında elinde olur. …gamlı baykuş,beğendiğine çok sevindim. blog böyle tanışmalara vesile olunca mutlu oluyorum :) sevgiler….leylak dalı,bende de var bir seyahat kitabı: "Kvangvamun Kavşağı" onu da severek okumuştum. bazı şiirlerinde de seyahatlerinden izler oluyor. hoşuma giden şeylerden biri de o galiba şavkar altınel'de… evet şiirlerini de okuyun derim.

  4. >Mor mor gömlek giyerdi. Gümüş köstek takardı. Hafif şehla bakardı. Yaktı mı kalpten yakardı.:P mor aklıma hep keşanlı ali'nin türküsünü getiriyor. küçücüktüm tv'de izlemiştim bu meşhuuur eseri engin cezzar ve gülriz sururi'den.hafıza bir garip, neden bilmiyorum mor bir şey gördüümde hep bu türkü çınlıyor kulağımda. bir yandan da feng-shui'de paranın rengi diye biliyorum, gel beni dinle reklam al butonuna bas, zira site şapşahane olmuş bu renkle:)

  5. >duymamıştım türküyü, güzelmiş :) mor bizans'ın da rengiymiş, soyluların giymesine izin verilirmiş sadece diye okumuştum bi yerlerde. beğendiğine sevindim, benim de hoşuma gitti. sevdiğim şeylerin reklamını alsam aslında, abur cubur felan :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s