bu ağacı tanıyan var mı?

yeni ofisimizin arka bahçesinde uzuun bir ağaç var. ne ağacı olduğunu bir türlü bilemedik. baharda minik sarı çiçekleri vardı, o çiçekler kahverengiye döndü şimdi, böyle ucu kıvrık boru gibi. ağaçları bilen arkadaşlara sordum, onlar da “biz ankara’daki ağaçları biliyoruz, bunu çıkaramadık” dediler :) belki dışardan gelen bi tür, ne biliyim egzotik felan. bilen var mıdır diye size sorayım dedim.

Advertisements

17 thoughts on “bu ağacı tanıyan var mı?

 1. sevgili neocum,
  agaçlar.net sitesine gönderdim bilgiyi. iyi bir site. umarım ilgilenirler ve yanıtı kısa sürede gönderirler.

  yanıt gelir gelmez sana ileteceğim.
  ben bilemedim bu ağacın adını. söğütlüçeşme’de istasyon parkında gördüm sanki, ama hiç emin değilim.

  öpüyorum çok. sevgiler.

 2. periciğim,

  çok teşekkürler. hiç aklıma gelmedi bak oraya göndermek. ne iyi düşündün. ofistekiler de merakla bekliyor :) böyle işte ağaçların, kedilerin peşinde bi hayat.. iyi ama diy mi?

  ben de öpüyorum çok.

 3. bence şahane, neocum. üstelik sen bu yapıp etmelerini hiç idealize etmeden, “ilginin kendisine has çocuksu merakıyla yapıyorsun. ben, bunları yapan seni izlemeyi seviyorum. ağaçların, kedilerin, kuşların peşinden hiç ayrılmazsın umarım.

  yanıt gelir gelmez yazarım. kaldı ki ben buranın adresini verdim, belki doğrudan buraya yazma inceliğini de gösterirler.

  sevgiler.

 4. kendimden utanıyorum. haziran’ın 2. haftası 3 günlük dendroloji seminerine katıldım. toplam 6 saat ve 1 koca günü ıstranca dağlarında eğitim ile geçirdim ama ne olduğunu bilemiyorum. yaprak çizgilerinden ötürü gürgen diyesim var ama emin miyim? değilim. Eğitimi yaşamını ağaçlara adamış bir öğretim üyesinden aldık, en kötü ihtimal kendisine de sorarız neo olmaz mı?

 5. Of ya, sordum hastanede birilerine, bana ağaç nasıl türlerine ayrılır onu anlatıyorlar. Geçelim, geçelim şimdi bunları, dedim, bana isim lazım.
  Neocuğum, ben kavak bilirim, kavak sorsan, soruyu değiştirsen filan;)
  Peri, en mantıklı yolu denemiş, başka türlü ne zor öğrenmesi. Çok merak ettim ben de.

 6. gökhan,

  kavak, yaprağı, dalları, baharda saçtığı polenleriyle çok bilinen bi tür. fotoğraflara yakından baktıysan pek benzemiyor sanki?

  ***

  serpil,

  doğru dedin, o bilebilir bak :)

  ***

  çello çalan kedi,

  dur yahu, hemen kendini harcama öyle :) başka ağaç bilenler de bilemedi, bence kesin az rastlanan bi tür. cevap alamazsak, o sözünü ettiğin öğretim üyesine sorarız.

  ***

  justine,

  en popüler ağacımız kavak :) olmadı kavak diye ilan ederiz, nabalım :)

 7. Kauçuk şarmaşığının yaparağı olabilir. Başka ağaçlara sarılarak çabuk büyüyen bir bitkidir. Emin değilim ama ona benzettim.

  Sevgiyle.
  Ahmet

 8. Neo Hanım,
  Ağacın boydan bir fotoğrafını alsaydık keşke, bunlar pek ipucu vermedi. Çiçekler bir sapa dizilmiş salkım halinde miydi? Antalya’da duvak ağacı denen sarı çiçekli bir ağaç vardır ama boy fotoğrafı olmayınca emin olamadım.

 9. ahmet,

  kauçuk kocaman, koyu yeşil yapraklı bir salon bitkisi benim bildiğim. Sarmaşık diyil bu koyduğum fotoğraflar, bildiğin agacın dalından kopan yapraklar.

  teşekkürler tahmin için :)

  *****

  leylak hanım,

  bahçeye inemiyorum maalesef, uzunca bir ağaç, yaprak fotoğraflarını tıklarsanız, yaprak sapının hemen dibinde minik kahverengiye dönmüş çiçekleri görünüyor. duvak ağacına baktım, pek fotoğrafı yoktu, bilemedim o mu?

 10. Ne oldu ağaca Neo, buldun mu, kimmiş, neymiş, neyin nesiymiş de sizin arka bahçede bitmiş? Rüyalarıma girecek o kadar yani;) Şaka bir yana, dün gece gördüğüm rüya öyle saçmaydı ki, Kara Kitap, bölüm bölüm, hayatıma uyarlanmış bir şekilde karşımdaydı. Çok saçma, çok komik ve çok anlamsızdı. Neyse, hayır olsun;)
  Sevgiler çok.

 11. justine’ciğim,

  henüz bulamadık. ilk gün google’dan bi sürü ağaç veritabanına baktım ama adını bilmeyince bir ağacı tanımak çok zor :) sorular sorarak yönlendiren bir site vardı, işte yaprağı şöyle mi böyle mi, kışın yaprak döküyor mu dökmüyor mu vs diye, ordan buna benzeyen bitakım ağaçlar çıktı ama yok, tam olarak budur diyemedim. arkadaşlar da sağolsunlar, bi sürü yere haber saldılar ama henüz ses yok. bekliyoz.

  hayır olsun kara kitaplı rüyan :) ben de saçma ve sıkıntılı rüyalar gördüm sabaha karşı. rahmetli anneannem vardı kötü görünüyordu, geçmişten bitakım insanlar, hiç iyi uyanmadım. bugün de kaç gündür stresini yaşadığım bir toplantı vardı, çok şükür sorunsuz geçti. galiba ona kafayı takıp karanlık şeyler çağırdım

  şimdi kuş gibi hafifledim, gideyim güzel bi yemek yiyeyim, dizilerimi izleyeyim, bira da alırım belki. oh benden güzeli yok :)

  sevgiler

 12. Neocum,
  Kitaplarımı bir güzel inceledim ve de bu ağacın Trabzon Hurması olduğuna karar verdim. Umarım Kasım’da şimdi minnacık olan o çiçekler meyve olmuş olur ve ben de senin gizemli ağacının çok sevdiğim meyvesini yerim.
  :))

 13. ekmekçi kız,

  öyle mi dersin? kasıma kadar bekliycez mi şimdi bunun trabzon hurması olup olmadığını anlamak için? :) bana diyilmiş gibi geliyor, yaprakları koyu bunun hurmaya göre.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s