tablo gibin

kar avrupa’yı esir almış diyollar, londra’dakiler tadını çıkarıyor gibi görünüyor, bu fotoğraf bana bruegel’i hatırlattı, evler eksik tabiy ama o insanlar, ağaçlar epey bi benziyor. istanbul için de yine kar geliyor deniyor, babaannem gibi “ee kış, kışlığını yapacak” klişesini kullanarak huzurdan çekiliyorum :P

iyi haftalar

Advertisements

10 thoughts on “tablo gibin

 1. Haklısın, aynen Bruegel!:)
  Yapsın tabiy ki kış kışlığını, sonra insanlar Kasım’dan başlayıp, bu yıl da kış gelmedi kış gelmedi diye velvele edip duruyorlar.
  :))

 2. Benzemiş gerçekten, bilhassa ağaçlar…
  Ama bir Bruegel tablosuyla ilgili en absürd benzetmeyi komşumuzun çok yaşlı annesi yapmıştı. Kardeşim işyerindeki odasına asmak için çerçevelettiği Bruegel’in sanırım “Pazar yerinde” isimli resmini getirdiğinde annemde misafirdi. Resmi eline alıp uzun uzun baktı, sonra yanındaki kendi kadar yaşlı diğer komşu teyzeye eğilip açıklama yaptı: “Bak komşum burası Kâbe, şu adamlar da Kâbe’yi tavaf edenler”.
  :))

 3. özellikle kar üzerindeki insanların halleri ne kadar benziyor. bruegel’in resmi çocukluk yıllarındaki karlı (hatta simli) kartpostalları anımsattı bana. kartpostal biriktirirdim ben, onları ne yaptım sonra kimbilir.

  ben biraz geriden takip ediyorum ama yazayım yine de, blogundaki makaronları her gördüğümde iç geçiriyor olmama rağmen tilkili halini ben de çok sevdim. ben de yapsam bir tane, ne iyi olur:)
  sevgiler.

 4. Bu Bruegel’in genç olanının bir resmi vardır, hani köylülerin dans ettiği. Şu;

  Ne büyük bir link oldu, pardon:) Neyse, işte bu tabloya Liliş bebekken bakıp bakıp gülerdi, annesini emerken gözleri devamlı resimdeydi, hiç ayırmadan -ve gülümseyerek- bakar dururdu. Salondaki diğer resimlere değil ama, özellikle buna. Çocukların başka bir bakışı var, hep söylerim.
  Senin bakışın da güzel, Neocuğum, güzel, daha da mühimi, farklı.
  —–
  Yine kar geliyormuş, öyle mi? Doğrudur, geçen haberlerde balıkçılar konuşuyordu, kulak kabarttım. Biz bilim adamı değiliz ama tecrübemiz var dediler, havalar düzelecek, fakat Şubat’ın sonuna doğru yine kar gelecekmiş, öyle demişlerdi. Nasıl inandım, güvendim şaşarsın. Senden önce iki üç kişiye daha söylemişimdir bu bilgiyi, tecrübeye güvenimiz tam;) Tam da o tarihlerde İstanbul’a gidiyorum, iyi mi kötü mü tam bilemedim şimdi. Hem karda yürümek hoş, romantik geliyor, hem de uçuşlar ertelenecek diye endişeleniyorum. Böyle hâller içinde bir kadın, gülme tamam;)

  Neo, nasılsın bugün? Yazacak öyle çok şey var ki, sanki bir başlasam duramam gibi geliyor. Hiç keyfim yok, onun için başlamadan bitireyim ben;)

  Çok sevgiler, selamlar.

 5. ekmekçi kız,

  evet ya, şöyle iyice kış olsun ki, kar-kış kampanyası yapılmasın :) sonra da bahar gelsin, özledik.

  ***

  aglea,

  gerçekten de öyleymiş, bruegel’in izini sürmeye devam :)

  ***

  leylak dalı,

  çok güldüm bu hikayeye :)

  ***

  peri,

  aferin diy mi? ben de tebrik ettim kendimi :P

  ***

  alkım,

  hatırlıyorum o simli kartları, ben bi yılbaşı badem’in fotoğrafından yaptım benzeri bi şey :) bana ıvır zıvır olsun zati.

  üşenme sen de yap değişik bi şeyler bloga, iyi oluyor.

  sevgiler

  ***

  justine,

  sen bruegel’in genç olanı diyene kadar, genci-yaşlısı olduğunun farkında değildim iyi mi? :)

  liliş’in bakışı ne güzelmiş, kimbilir neler görüyodu yaramaz :)

  valla bünyamin sürmeli’ye güveniyorum, o kar dedi mi, kar geliyor. geçen haftaki kadar yoğun olmayacak diyor gerçi.

  iyiydim bugün, umarım sen de biraz daha iyisindir, birazcık keyfin yerine gelmiştir.

  çok sevgiler.

  ***

  jasmina,

  hastasıyız o kutuların :)

 6. sen babaanenin lafını söyleyince aklıma geldi, bizim memlekette bir teyze şöyle demişti: “yaza yaz demicen, kışa kış demicen.” o zamanlar çok hoşumuza gtimişti söyleyip dururduk da sonradan söylediği şeyin çok felsefi bir laf olduğunu düşünmeye başladım. kitap bile yazılır bu cümleden aslında, ki k”ış kışlığını yapacak” da aynı şekilde:)

  bruegel tablosunu kâbe olarak gören yaşlı teyze de çok hoşmuş. resim yapıyor olsaydı o teyze bence empresyonist olurdu:)

  sevgiler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s